تاریخچه اتومبیلرانی در ایران

th_first_automobile2

logoyooz3

برگزاری مسابقات اتومبیلرانی در ایران به اوایل ۳۰ هجری شمسی بر می گردد.
در آن سالهـا خارجیـان مقیم در کشـور این رشته ورزشی را پایه ریزی نمودند. ادیک پطروسیان(۱۳۱۴-۱۳۹۳) از پیشکسوتان اتومبیل رانی و اولین قهرمان اتومبیل رانی ملی ایران در سال ۱۳۴۰ موفق به کسب این عنوان شد.

ادیک پطروسیان

بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی و پس از ۱۰ سال وقفه در امر برگزاری مسابقات اتومبیلرانی در کشور فدراسیون اتومبیلرانی در سال ۱۳۶۹ در کنار فدراسیون موتورسواری تشکیل گردید و از آن سال به بعد به نام فدراسیون موتورسواری و اتومبیلرانی به فعالیت پرداخت.
در سال ۱۳۷۳ نیز بعد از تلاشهای مستمر مسئولان فدراسیون پیست اتومبیلرانی مخصوصی دراستادیوم ورزشی آزادی احداث گردید و از سال ۱۳۷۴ نیز این فدراسیون بطور رسمی به عضویت فدراسیون بین المللی اتومبیلرانی (FIA) درآمد در حال حاضر مسابقات اتومبیلرانی بصورت قهرمانی کشور و در چهار فصل در رشته های سرعت( ریس) رالی، مارپیچ ( اسلالوم)، تپه نوردی ( هیل کلایم) و امدادی برگزار می گردد.
انجمن موتورسواری ایران در سال ۱۳۵۵، زیر نظر سازمان تربیت بدنی تاسیس گردید در سال ۱۳۵۸ کمیته موتورسواری در تربیت بدنی ایجـاد و پس از دو سال وقفـه مجـدداً با شروع جنگ تحمیلی و اعزام اولین موتورسواری ئرزشی به جبهه هااحیا گردید.
از سال ۱۳۸۲ با حضتور مربیـان خارجی، در رشته های رالـی ، کارتینگ و موتورسواری تحولات اساسی به وجود آمده و کسب مقام دوم رالی بین قاره ای ترکیـه ،کسب مقام اول موتورسواری آسیـا و کسب مقام دهم جهـان در رشته کارتینگ ، از جمله این موفقیتهـا بوده است.

منبع: فدراسیون موتورسواری و اتومبیلرانی

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “تاریخچه اتومبیلرانی در ایران”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


حامیان مالی


انتخاب موضوعات سایت